• Zadania 30-31.03.2020 r.

• Zapraszam serdecznie Rodziców i kochane dzieci z grupy średniaków do wspólnej zabawy J

Propozycje ćwiczeń i zabaw dla dzieci .

1.Czytanie opowiadania B.Szelągowskiej „Leniwa cebulka” przez Rodziców, po przeczytaniu rodzice mogą zadawać dzieciom pytania dot.przeczytanego utworu, np.:

Co robiły dzieci z grupy Olka? Co posadziły dzieci? Co wyrosło z cebulek? Jak należy dbać o rośliny żeby urosły? Itp.

Powoli zbliżała się wiosna. Tak naprawdę chyba wcale jej się nie śpieszyło. Za oknem raz

prószył śnieg, a raz kropił deszcz. Nic nie zapowiadało zmiany pogody, mimo że marzec powoli

dobiegał końca. Pani poprosiła dzieci o przyniesienie do przedszkola plastikowych doniczek.

Zaraz po śniadaniu grupa Olka wyruszyła do sklepu ogrodniczego i zakupiła cebulki.

– Proszę pani, co będziemy robić z tymi cebulkami? – zapytała zaciekawiona Kasia po powrocie ze sklepu.

– Kasiu, to właśnie na wiosnę co roku przyroda budzi się do życia. Jeżeli swoją cebulkę wsadzisz do doniczki z ziemią, po kilku dniach wykiełkuje z niej szczypiorek.

– Ale chyba trzeba będzie ją podlewać – dodał Olek.

– Zgadza się, Olku. Musimy także postawić nasze doniczki z cebulkami na parapecie najbardziej nasłonecznionego okna. Wszystkie rośliny potrzebują światła, inaczej nie urosną.

Czyli roślinom potrzebne są ziemia, woda i światło. Kto już posadził swoją cebulkę – tak jak

pokazywałam – może ją podlać i postawić na parapecie. Myślę, że gdy wiosna zobaczy nasze

roślinki, od razu zagości u nas na dobre.

– Moja na pewno wyrośnie pierwsza – przechwalał się Bartek.

– Nie. Ja swoją lepiej podlałem – zawołał Maciek.

– Ale moja była największa – dodał Olek.

Minęło kilka dni. Wszystkie dzieci sumiennie podlewały kiełkujące roślinki i je porównywały.

Olek bardzo się martwił, bo tylko jemu nie chciało nic wyrosnąć.

– Jakaś leniwa ta twoja cebulka – żartował z Olka Bartek. – Spójrz, jaka moja jest duża.

Olkowi zrobiło się bardzo przykro. Wszystkie doniczki zazieleniły się – z wyjątkiem jego.

Chłopiec patrzył z zazdrością na rosnące roślinki. Zasmucony, poszedł bawić się samochodami.

– Olek, chodź tu szybko – zawołała Kasia tuż przed obiadem. – Coś się zazieleniło w twojej

doniczce. To na pewno szczypiorek!

Wszystkie dzieci zaczęły z uwagą oglądać doniczkę chłopca.

– To naprawdę szczypiorek. Hura! Nareszcie! – zawołał uszczęśliwiony. – A już myślałem, że

tylko ja nie będę miał czym przywitać wiosny.

– Widzicie, dzieci, warto było czekać – powiedziała pani. – W końcu nikt się tak nie cieszył

jak Olek.

2.Wspólne sadzenie cebulek:

Potrzebne będą:

• ·         Doniczka ( jeśli nie ma doniczki np.kubek po jogurcie, w którym należy zrobić otwory, aby roślinki pozbyły się nadmiaru wody), podstawka
          • ·         Rękawiczki gumowe
          • ·         Cebula dymka
          • ·         Ziemia
          • ·         Konewka z wodą

Dziecko z pomocą rodzica ubiera rękawiczki i próbuje samodzielnie napełnić do połowy doniczkę/kubeczek ziemią, a następnie umieszcza w nim cebulkę i dosypuje ziemi. Nastepnie podlewa cebulkę i umieszcza w nasłonecznionym miejscu. Przez kolejne dni podlewa roślinkę i czeka na szczypiorek, który będzie pysznie smakował na kanapkach. Powodzenia J

3.Zabawa ruchowa przy piosence boogie woogie:

4.Wiosenny masażyk – ćwiczenie o charakterze relaksacyjnym, które należy wykonać na plecach drugiej osoby (siostry, brata, mamy, taty). Rodzic czyta wierszyk, a dziecko wykonuje polecenia.

Zaświeciło słoneczko ( wykonują posuwiste okrężne ruchy na środku pleców dziecka przed sobą)

ziemię powietrze ogrzewa (rozwartymi dłońmi wykonują faliste ruchy od lewej strony do prawej)

budzą się kwiaty, inne rośliny (opuszkami palców rysują kontury kwiatów)

pięknie kwitną drzewa. (całą powierzchnią lewej dłoni i prawej dłoni wędrują z góry do dołu pleców, rysując pień drzewa)

Cieszą się zwierzęta  (delikatnie uderzają pięściami)

niedźwiadki, lisy, zające (naciskają całymi dłońmi, naśladując kroki niedźwiedzia, delikatnie uderzają opuszkami palców wskazujących, naśladując bieg lisa, delikatnie uderzają opuszkami wszystkich palców,naśladując skoki zająca,

wszystko się zieleni delikatnie ( ruchem pulsacyjnym, uciskają ramiona)

w lesie i na łące ( wykonują ruchy okrężne całą powierzchnią dłoni)

a my idziemy na spacer ( palcami wskazującymi obu rąk rysują ścieżkę)

wesoło biegamy, skaczemy (klepią dłońmi ramiona)

a kiedy wrócimy do domu (stukają opuszkami palców wskazujących na przemian: lewą ręką i prawą ręką)

malować wiosnę będziemy  (przesuwają rozwarte dłonie w różnych kierunkach).

5.Oznaki wiosny:

Obserwowanie przez okno jakie są oznaki wiosny i rozmowa z Rodzicami nt.swoich spostrzeżeń ( pąki na drzewach, zielona trawa, powracające ptaki, coraz dłuższy dzień, cieplejsze dni itd.)

6.Zadanie z książki str.24

(link do książki w zakładce "Książka- Nowe przygody Olka i Ady)