• Zadania 27.04.2020 r.

        •    

              Witam Was serdecznie kochane Średniaki i Was drodzy Rodzice smiley

          Dzisiejszy dzień zaczniemy od poznania nowej piosenki ”Tutaj mieszkam”, posłuchajcie jej uważnie, a następnie porozmawiajcie z Rodzicami, odpowiadając na pytania:

          − Co oznacza słowo: ojczyzna? (To kraj w którym się urodziliśmy, miasta/wsie, w których mieszkamy, gdzie ludzie rozmawiają w tym samym języku.)

          −Jak nazywa się miejscowość, w której mieszkasz?

          − O czym jest ta piosenka?

          − Jakie ciekawe miejsca znajdują się w naszej miejscowości?

          Wszędzie wokół piękna zieleń, drzewa,kwiaty cieszą mnie.

          Tam wysoko ptaszek śpiewa, ja tu zawsze mieszkać chcę.

          Ref.: Wszystko tutaj jest mi bliskie.Wszystko tutaj dobrze znam.

          Tutaj mam przyjaciół wielu i nie jestem nigdy sam.

          Patrzę w prawo, widzę sklepy patrzę w lewo widzę most,

          tam na rogu jest apteka, a plac zabaw jest na wprost.

          Ref.: Wszystko tutaj jest mi bliskie.Wszystko tutaj dobrze znam.

          Tutaj mam przyjaciół wielu i nie jestem nigdy sam.

           

          Poznajemy naszą miejscowość

          enlightenedKrzeszyce- jest to stara, rybacka wieś, której nazwa po raz pierwszy pojawiła się w 1354 roku (Krischt). Kiedyś dla licznych koloni założonych w pobliżu była ośrodkiem handlowo- rzemieślniczym. Do dzisiaj stoi tu budynek kuźnicy- późniejszego młyna. Pozostałością przedwojennej zasobności Krzeszyc są ruiny " trzeciego lub czwartego młyna" nad Postomią. Dzisiejsze Krzeszyce są piękną, cichą i czystą miejscowością otoczoną lasami skwierzyńsko- sulęcińskimi, pełnymi zwierzyny płowej, jagód i grzybów. Lasy te leżą na morenowych wzgórzach, co uatrakcyjnia i upiększa krajobraz okolicy oraz sprawia złudzenie terenu podgórskiego. I jeszcze ciekawostka dla wędkarzy: Postomia wypływająca na wschód od Sulęcina miejscami ma cechy górskiego potoku, w jej wodach na początku ubiegłego wieku założono hodowlę pstrągów i pstrągi się w niej na nowo pojawiły obecnie. Złowicie tu wszystkie gatunki ryb słodkowodnych, łącznie z węgorzem. Krzeszyce charakteryzuje czystość ekologiczna, cisza, spokój oraz małe zaludnienie, co sprawia, że ludzie zmęczeni codziennym życiem, hałasem  znajdą tutaj odpoczynek i ukojenie. Gmina Krzeszyce graniczy z unikatowym w skali europejskiej parkiem narodowym „Ujście Warty”.

           

           

          Herb Krzeszyc 

              

           

          Krzeszyce dawniej

           

           

          Krzeszyce dziś

           

           

          Podskocz

          Rodzic wymienia dość szybko nazwy różnych przedmiotów, między nimi podaje także nazwę miejscowości, w której mieszka dziecko (Krzeszyce, Karkoszów, Czartów, Łukomin, Muszkowo, Malta, Krępiny). Kiedy dziecko usłyszy nazwę swojej miejscowości musi podskoczyć, w pozostałych przypadkach nie rusza się z miejsca.

           

          Cicho – głośno

          Dziecko porusza się w rytmie muzyki (piosenka „Tutaj mieszkam”). Na przerwę w muzyce powtarza tekst „Wieś swoją znamy – wieś swoją kochamy”, z odpowiednim natężeniem głosu, cicho, jeśli Rodzic ma palec na ustach,

          głośno – kiedy go tam nie ma.

           

          Moja miejscowość-

          praca plastyczna

          Potrzebne będą: biały papier, wycinanka, klej, nożyczki, kredki/mazaki.

          Dziecko wycina z kolorowego papieru prostokąty (Rodzic rysuje prostokąty). Prostokąt obracamy tak, aby krótszy bok znalazł się na górze. Zaginamy rogi tak, aby biały kolor ze spodu znalazł się na górze i powstał dach. Domki naklejamy na kartkę w dowolnej ilości. Z białego papieru dziecko wycina kwadraty (Rodzic rysuje kwadraty) na okna i prostokąty na drzwi. Dziecko nakleja je na domy, dorysowuje komin i wybrane elementy krajobrazu.