• Zadania 18.05.2020 r.

• Oszczędzamy wodę

Słuchanie opowiadania Barbary Szelągowskiej "Oszczędzajmy wodę, dbajmy o przyrodę!". Rodzic czyta opowiadanie,a następnie prowadzi rozmowę z dzieckiem zadając pytania:

− W jaki sposób Ada myła zęby?

− Dlaczego należy oszczędzać wodę?

Książka str. 64-65

Ada, podobnie jak pozostałe dzieci, codziennie po śniadaniu myła zęby. Starała się robić to

bardzo dokładnie. Tego dnia jak zwykle wyjęła z kubeczka pastę i szczoteczkę, odkręciła kran

i zaczęła szorować ząbki. Ciepła woda płynęła wartkim strumieniem do odpływu, a kubeczek

z dinozaurem stał bezczynnie obok.

– Ado, prosiłam cię już kilka razy, żebyś nalewała wody do kubeczka, a kran zakręcała podczas mycia zębów – powiedziała pani. – Każdy z nas powinien oszczędzać wodę. Po to właśnie mamy kubeczki.

– Znowu zapomniałam – westchnęła dziewczynka. – Ale ja przecież nie leję dużo wody. Tylko troszeczkę. Naprawdę.

– Tak tylko ci się wydaje. Najlepiej będzie, jeśli zrobimy pewien eksperyment. Może to cię

przekona do oszczędzania wody. Maciusiu, nalej wody do kubeczka i zacznij myć zęby. W tym

czasie pani wstawiła miskę do sąsiedniej umywalki. – A teraz twoja kolej, Ado. Zacznij myć zęby

– powiedziała pani i w tym samym momencie odkręciła kran.

– Skończyłam! – zawołała po pewnym czasie Ada. Pani natychmiast zakręciła kran i zaniosła miskę z wodą do sali. Wszystkim dzieciom rozdała jednorazowe kubeczki. – A teraz kolejnonabierajcie wodę z miski do swoich kubeczków.

– Jeden kubeczek, drugi, trzeci… Ada patrzyła z niedowierzaniem. – Jak to możliwe? To ja

zużywam aż tyle wody? – zastanawiała się dziewczynka.

– Niestety tak. Codziennie myjesz ząbki i codziennie marnujesz tyle wody, ile zużywa cała nasza grupa.

– To ja już na pewno się poprawię. Obiecuję.

– Bardzo się cieszę, że tak mówisz. Musicie wiedzieć, że na świecie są kraje, w których brakuje

wody. Są takie miejsca, gdzie trzeba kopać specjalne bardzo głębokie studnie, żeby się do niej

dostać. Woda, którą pijemy, to woda słodka. Wcale nie jest jej tak dużo.

– Proszę pani, ale przecież w morzu jest mnóstwo wody – zawołała Kasia.

– Owszem, Kasiu, ale ta woda nie nadaje się do picia, bo jest słona. Zarówno ludzie, zwierzęta, jak i rośliny potrzebują słodkiej wody do życia. Dlatego jest taka cenna. Nie powinniśmy marnować jej bez potrzeby.

– W takim razie w domu też zacznę oszczędzać wodę, i to nie tylko podczas mycia zębów –

obiecała Ada, a inne dzieci przytaknęły.

– W takim razie – powiedziała pani – proponuję, żebyśmy nauczyli się na pamięć krótkiej rymowanki. Posłuchajcie:

Oszczędzajmy wodę, dbajmy o przyrodę!

Wszystkie dzieci już po chwili zapamiętały słowa rymowanki. Obiecały również, że nie będą

marnować wody.

Dbamy o przyrodę-

zabawa ruchowa

Dziecko biega swobodnie w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce zatrzymuje się i wykonuje czynność podaną przez Rodzica, związaną z dbaniem o przyrodę, np.: kopanie grządek, podlewanie roślin. Zabawę powtarzamy kilka razy.

Zabawa Przeprawa przez wodę.

Rodzic rozkłada na dywanie (wodzie) gazety, w odległości jednego kroku od dziecka. Umawia się z dzieckiem, że są to kamienie. Dziecko przechodzi po kamieniach tak, aby nie wpaść do wody – nie stanąć na dywanie.

Podskocz, klaśnij i przykucnij-

zabawa z wykorzystaniem rymowanki

Rodzic mówi rymowankę: Oszczędzajmy wodę, dbajmy o przyrodę! Dziecko maszeruje po pokoju w rytmie wygrywanym na tamburynie, bębenku lub wyklaskiwanym przez Rodzica. Na pauzę w grze dziecko zatrzymuje się, wykonuje podskok, klaszcze, a następnie przykuca i powtarza słowa rymowanki.

Oszczędzamy wodę-filmik

Rodzic rozmawia z dzieckiem na temat sposobów oszczędzania wody.

Przykłady:

Branie prysznica zamiast kąpieli w wannie

Zakręcanie kranu podczas mycia zębów lub rąk

Dokręcanie kapiącego kranu

Gromadzenie wody deszczowej i podlewanie nią roślin w ogrodzie.

Zadanie karty pracy cz.2 str. 37

Dziecko ogląda obrazki. Opowiada, co robi Ada z mamą, a następnie mówi, jak należy dbać o rośliny. W każdej doniczce rysuje jeden kwiatek. Na koniec liczy, ile w sumie jest kwiatków we wszystkich doniczkach.