• Zajęcia na dzień 29.03.2021 r.

Witam dzieci i rodziców w dniu 29.03.2021 r.

Temat tygodnia: ŚWIĘTA WIELKANOCNE

I. Karta pracy: Czytam, piszę, liczę s. 74

- Czytanie tekstu. Kończenie kolorowania obrazka.

Ciekawostki na temat Wielkanocy

Wielkanoc nazywana jest Świętem Zmartwychwstania Pańskiego. Chrześcijanie obchodzą ją na

pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa. Wierzą, że ofiarował swoje życie, żeby odkupić winy ludzi.

Baranek z czerwoną chorągiewką ze złotym krzyżykiem symbolizuje Chrystusa Odkupiciela. Stawiano go pośrodku stołu, żeby podczas wielkanocnych biesiad i uciech wierni nie zapominali o religijnym charakterze świąt.

Jajko to znak wszelkiego początku narodzin i zmartwychwstania. Dzielimy się nim przed rozpoczęciem śniadania, życząc sobie pomyślności, zdrowia i błogosławieństwa Bożego. W ludowych wierzeniach jajko było lekarstwem na choroby, chroniło przed pożarem, zapewniało urodzaj w polu i w ogrodzie, a nawet powodzenie w miłości. Z jajka wykluwa się kurczątko, które jest symbolem nowego życia.

Pisanki to symbol rodzącego się życia, dawano w podarunku, jako dowód życzliwości i sympatii.

Chleb jest podstawowym pokarmem człowieka. Dzielenie się z nim i wspólne spożywanie jest od najdawniejszych czasów znakiem przyjaźni, życzliwości i poczucia wspólnoty.

Palemka miała chronić ludzi, zwierzęta, domy przed ogniem, czarami i złem tego świata. Niezwykłą moc daje jej gałązka wierzby – drzewa najwcześniej okrywającego się zielenią.

Mazurki przywędrowały do nas z kuchni tureckiej. Kunsztownie lukrowane i dekorowane bakaliami, przypominają wyglądem maleńkie tureckie dywaniki.

Chrzan, a także przyprawy – pieprz i sól, święci się, aby pamiętać o gorzkiej Męce Chrystusa. Dawniej śniadanie wielkanocne rozpoczynało się od zjedzenia całego korzenia chrzanu, żeby ustrzec się od bólu zębów i brzucha

Zajączek obwieszcza wiosenną odnowę. Traktowano go jako symbol płodności, dostatku. Potem zaczął obdarowywać dzieci łakociami i prezentami.

Baranka, pisanki, jajko, chleb, wędliny, chrzan, mazurki, sól, pieprz, sery, wkładamy do koszyczka wielkanocnego i po poświęceniu spożywamy podczas wielkanocnego śniadania.

II. ZAJĘCIA PRAKTYCZNE - WYSIEW RZEŻUCHY

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi chcę zaproponować dla chętnych

dzieci zasianie rzeżuchy, która przyozdobi Wasz stół wielkanocny.

Uwaga dzieci

Po otwarciu paczki z nasionkami, pooglądajcie uważnie nasiona rzeżuchy. Zwróćcie uwagę na wielkość i kolor nasion.

A teraz zamieniamy się w ogrodnika i zabieramy się za sianie rzeżuchy.

1. Przygotowanie dowolnego naczynia ( talerzyk, miseczka itp.)

2. Ułożenie waty na naczyniu

3. Zasianie nasionek na wacie

4. Podlanie nasionek wodą

Pamiętajcie o posprzątaniu miejsca pracy i umyciu rączek, kiedy zasiejecie rzeżuchę.

Codziennie obserwujcie swoje roślinki i nie zapominajcie o pracach pielęgnacyjnych. Rzeżucha bardzo lubi wodę i słoneczne miejsce.

Na efekty swojej pracy będziecie musieli poczekać kilka dni.

Pozdrawiam wszystkich gorąco i dzisiaj już tylko czas na zabawę.