• 13.04.2021

Powietrze

Woda

Ziemia

Przyjrzyjcie się poniższym obrazkom, zwróćcie uwagę na symbole

źródło ilustracji:PrzedszkoUczek.pl

„Co kryją słoiki?”

Posłuchajcie piosenki

Wodaźródło ilustracji:PrzedszkoUczek.pl

Woda jest pierwszym z omawianych przez nas żywiołów. Woda jest niezwykle ważna, ponieważ jest ona niezbędna do życia ludziom, zwierzętom, roślinom.

Wodę wykorzystujemy przede wszystkim do picia, przygotowywania jedzenia, mycia.

Pomyśl chwilkę: "do czego jeszcze potrzebna jest nam woda?"

Wszyscy potrzebujemy wody dlatego musimy pamiętać o jej oszczędzaniu.

Ala jaka ta woda właściwie jest?

„Jaka jest woda?” – wykonanie doświadczeń – rodzic kładzie na dywanie lub na stole dzbanek z wodą i przezroczyste plastikowe kubeczki lub słoiki. Dzieci zabierają kubeczek i nalewają sobie trochę wody do kubka. Następnie  obserwują, wąchają, smakują i dotykają wodę próbując określić właściwości wody: Jaką ma barwę? Czy ma określony kształt? (możemy przelewać wodę do różnych naczyń – woda zawsze przybierze kształt naczynia w którym się znajduje) Czy ma zapach? Czy ma jakiś smak? Czy przylega do różnych powierzchni i co to powoduje? (możemy przyłożyć do kubeczka z wodą kartę/chustę higieniczną – przyleganie cząsteczek wody sprawia, że rzeczy stają się mokre). Czy ma ciężar? (możemy to łatwo sprawdzić, porównując ciężar dwóch kubeczków: pustego i wypełnionego wodą). Po ustaleniu wszystkich właściwości wody, dzieci wlewają pozostałą wodę do dzbanka (można wykorzystać wodę do podlania kwiatków).

Doświadczenia z wodą

Obejrzyjcie filmik, podobne doświadczenia robiliśmy w przedszkoluwink

Dodatkowe zadania dla chętnych

Pozdrawiamsmiley