• 14.04.2021

Witam cieplutkosmiley

Dziś spotkanie z kolejnym żywiołem

Powietrze

Co to jest powietrze?

Przypomnijcie sobie wczorajsze doświadczenie ze słoikiem zanurzonym w wodzie. Nie widać było powietrza, ale dostrzegliśmy jego działanie.

Obejrzyjcie bardzo ciekawy filmiksmiley

Jeśli macie w domu balony, spróbujcie wykonać takie doświadczenie

„Zabawa z powietrzem” – zabawa ruchowo-naśladowcza – dzieci stoją  na dywanie i wykonują zadania zgodnie z poleceniami rodzica:

• złapcie powietrze w dłonie, a następnie podrzućcie je w górę,
          • odepchnijcie powietrze od siebie bardzo daleko,
          • usiądźcie na powietrzu,
          • zamieszajcie powietrze i rzućcie je w moją stronę,
          • nabierzcie jak najwięcej powietrza w usta i zatrzymajcie je przez 5 sekund,
          • wyrzeźbijcie jakąś figurę z powietrza.

Zabawa z kocem

„Silny wiatr – wiaterek” – zabawa ruchowa – dzieci wraz z rodzicami/rodzeństwem poruszają się po obwodzie koła falując kocem zgodnie z hasłami wypowiadanymi przez rodzica:

• wiaterek – delikatnie poruszają kocem,
          • silny wiatr – mocno poruszają kocem,
          • huragan – bardzo mocno poruszają kocem.

Zabawa, rymowanka

„Baloniki” – zabawa ruchowa na podstawie wiersza E. Kaczanowska – dzieci zapraszają do zabawy rodziców/rodzeństwo. Chwytają się za ręce tworząc koło i poruszają się w prawą/lewą stronę podskakując na słowa: powiał wietrzyk i rozrywając koło na słowa: „balonik uciekł nam.

Wokół nas powietrze mamy,
          więc balonik nadmuchamy.
          Nasz balonik tańczy wkoło,
          wciąż uśmiecha się wesoło.
          Powiał wietrzyk w górze tam
          i balonik uciekł nam!

„Powietrzna wędrówka” – słuchanie opowiadanie logopedycznego E. Kaczanowska – dzieci wykonują ćwiczenia logopedyczne pokazywane przez rodzica, ilustrujące treść opowiadania.

Powietrzna wędrówka

Powietrze wędrowało po niebie, wywołując swoją wędrówką przyjemne podmuchy wiaterku. (bierzemy głębokie, powolne wdechy nosem i robimy powolne długie wydechy ustami)
          Wędrując, witało się z każdą napotkaną chmurką. (wypychamy językiem policzki i wargi w różnych miejscach)
          Wśród chmur zobaczyło latawiec. (wysuwamy język i przesuwamy nim z jednego kącika ust do drugiego)